Alkohol i napoje na wesele. Planowanie wesela. Część III


Dziś trzecia część z poradnika Jak zaplanować wesele. Tym razem kilka słów o napojach tradycyjnych, jak i tych procentowych. Jak i gdzie kupić alkohol na wesele w korzystnej cenie? Zapraszam do czytania 🙂

Alkohol i napoje na wesele

Ile alkoholu muszę kupić?

Alkohol to ważna sprawa na (prawie) każdym weselu. Właściciel sali, w której organizujesz swoją imprezę weselną, nie zawsze zapewni Ci trunki z procentami w ramach ustalonej kwoty. Wówczas, obowiązek postawienia alkoholu na stole leży w Twojej gestii. Planując wydatki na napoje wyskokowe, dobrze, abyś zawczasu zapoznał się z ofertą sklepów i hurtowni. Pomyśl też o ilości alkoholu i napojów potrzebnych podczas wesela. Przygotowania w tej kwestii możesz rozpocząć niezwłocznie po sformułowaniu listy gości weselnych.

Aby prawidłowo zaplanować ilość potrzebnego alkoholu i napojów musisz:

 • znać liczbę Gości, którzy przybędą na uroczystość,
 • ustalić wśród rodziny i znajomych, jaki alkohol preferują,
 • wiedzieć, czy zaproszeni Goście zazwyczaj bawią się przy zakrapianym stole czy może preferują zabawy bezalkoholowe (wówczas możesz zamówić mniejsze ilości alkoholi dobierając liczbę butelek pod względem osób pijących),
 • ustalić wśród rodziny i znajomych, jaki alkohol preferują,
 • obliczyć ilość alkoholu – możesz posiłkować się kalkulatorami dostępnymi w Internecie, które wyliczają ilość alkoholu w przeliczeniu na jedną osobę. Np. taki
 • zadbać o różnorodność alkoholi, jeśli w rodzinie i wśród znajomych w zwyczaju jest pijanie trunków innych niż te tradycyjnie pojawiające się na polskim stole weselnym, tj. biała wódka, wino, szampan.

Jaką wódkę kupić?

Wybór tego tradycyjnego na polskim stole weselnym alkoholu rodzi pytania, jaką markę wybrać.

Metody wyboru są różne:

 • kierujesz się własnym gustem,
 • bazujesz na skojarzeniach z konkretną marką,
 • pytasz znajomych i rodzinę o preferencje,
 • przeprowadzasz degustację we własnym zakresie :),
 • udajesz się do popularnej hurtowni alkoholowej i pytasz o polecaną, najczęściej wybieraną wódkę na wesele.

Podane powyżej sposoby są najczęściej praktykowane. Jednak każdy musi podjąć decyzję samodzielnie w oparciu o własne upodobania. Nie bez znaczenie pozostaje również zwykle cena.
Fotografia Seweryn Pietrucha

Gdzie kupić alkohole?

Alkohol i napoje możesz zakupić nawet na kilka miesięcy przed weselem. Możesz skorzystać wówczas z aktualnej oferty promocyjnej na alkohol w marketach typu Biedronka, Carrefour czy np. Tesco. Akcje marketingowe tego typu są wydarzeniami jednostkowymi i musisz śledzić oferty sklepów, aby kupić alkohol po obniżonej cenie. Co więcej, udaj się do sklepów typu Makro, Selgros. Tam, cena alkoholu, przynajmniej z założenia, powinna być niższa niż na półce sklepowej. Rozważ przy okazji kupno alkoholu w hurtowniach. Zarówno tych sieciowych, jak i małych posiadających jednego właściciela. Z nim często będziesz mógł ponegocjować ceny.

Wcale nierzadkim zjawiskiem jest sytuacja, w której hurtownia lub sklep, w zamian za zakup alkoholu z jej asortymentu, zaproponuje korzystniejsze warunki finansowe na napoje bezalkoholowe. Pamiętaj też, że z uwagi na wolumen kupowanych produktów, zawsze możesz negocjować warunki transakcji.

A co w sytuacji, gdy po weselu zostanie dużo alkoholu? Wypić wszystko, czy odzyskać część pieniędzy? 🙂 Na rynku działają hurtownie oraz sklepy, które dają sposobność oddania nabytego alkoholu, jeśli po imprezie zobaczysz wiele nieskonsumowanych butelek. Alkohol w takiej sytuacji musi być w nienaruszonym opakowaniu. Musisz także przedstawić dowód zakupu.

Wybór napojów bezalkoholowych

Napoje bezalkoholowe często gwarantowane są przez salę weselną. Jeśli jednak ich zakup leży w Twoim zakresie, zaplanuj całe przedsięwzięcie odpowiednio wcześniej. Przy wyborze napoi niealkoholowych, tj. soków, coli, napojów gazowanych, (jeśli preferujesz), oraz wody mineralnej, weź pod uwagę porę roku. W miesiącach letnich mogą zdarzyć się upały (i często się zdarzają). Pamiętaj o tym. Zamów większe ilości napojów, aby zaspokoić pragnienie Gości schodzących z parkietu po szalonej zabawie.

Niezbędnym do określenia potrzebnej liczby soków i napojów jest liczba gości. Podobnie jak w przypadku napoi alkoholowych, możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego w Internecie. Zerknij tutaj. Dodatkowo, możesz także posiłkować się wiedzą i doświadczeniem właściciela sali bankietowej. Zazwyczaj posiada on dobre rozeznanie na temat ilości napojów na potrzeby imprezy. Nabywając napoje, spójrz również na datę przydatności do spożycia. W szczególności, jeśli dokonujesz zakupu z dużym wyprzedzeniem.

Niektóre hurtownie i sklepy oferują również swoim Klientom opcje dowozu nabytych napojów. Wówczas, w cenie zakupu lub za ustaloną opłatą, towar jest dostarczany na salę weselną. Taka opcja będzie dla Ciebie atrakcyjna zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujesz własnym środkiem transportu.

Podsumowanie

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj. Im wcześniej będziesz wiedział, czego oczekujesz, tym łatwiej będzie Ci później to znaleźć. Zwłaszcza w przypadku promocji na alkohol, które trwają krótko, a są dobrą okazją do zaoszczędzenia paru złotych.

Zobacz inne wskazówki w zakładce Jak zaplanować wesele Jeśli masz pytania, pisz maila 🙂