Dekoracja sali weselnej, samochód na ślub. Planowanie wesela, część 2


Druga część z poradnika Jak zaplanować wesele Dziś o dekoracji sali weselnej oraz wyborze środka lokomocji do ślubu. Praktyczne porady i wskazówki oparte na moich doświadczeniach. Zapraszam 🙂

Jak zaplanować wesele – dekoracja sali weselnej, samochód do ślubu

Samochód na ślub

Wybierając środek transportu na ślub, w pierwszej kolejności myślisz prawdopodobnie o samochodzie. Masz jednak inne ciekawe możliwości do wyboru:

 • motocykl (wybierany najczęściej przez miłośników jednośladów),
 • bryczka konna (preferowana przy niewielkich odległościach i dobrej pogodzie),
 • wędrówka piesza (gdy odległość od Pani Młodej do kościoła jest niwielka).

Auto od rodziny/znajomego

Wybierając najtańszą opcję można poprosić kogoś z rodziny, znajomych lub sąsiada. Być może ktoś z nich posiada pojazd, którym moglibyśmy podróżować do ślubu. W takim wariancie, koszty użyczenia mogą być minimalne lub wynosić zero złotych – auto zostanie Ci użyczone bezpłatnie

Jedyną rzeczą, o którą musisz zadbać to dekoracja samochodu. Wówczas zlecasz przybranie profesjonaliście w kwiaciarni lub zdobisz ślubne cztery kółka według własnego pomysłu – przy pomocy zakupionych, gotowych ozdób.
Samochód do ślubu - poradnik

Samochód z wypożyczalni

Druga opcja to samochód z wypożyczalni. W ofercie znajdują się zarówno samochody nowoczesne, limuzyny (np. Audi A8, BMW 7) oraz długie klasyczne limuzyny (w amerykańskim wydaniu). Dla pasjonatów motoryzacji sprzed lat istnieje szeroka gama samochodów retro. Najszybszym sposobem sprawdzenia aktualnej oferty jest naturalnie Internet. Ogłoszenia wraz ze zdjęciami znajdziesz zarówno na branżowych portalach ślubnych jak Planujemy Wesele oraz na stronach internetowych konkretnych „przewoźników”, np. Ślub z Charakterem

Decydując się na konkretny model samochodu weź pod uwagę przede wszystkim komfort, jaki oferuje dany pojazd. W samochodzie, oprócz Pary Młodej, podróżują zazwyczaj również świadkowie. Dla nich także powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca. Co więcej, weź pod uwagę aspekty czysto użytkowe. Para Młoda, po zakończonej ceremonii i wyjściu z kościoła, często obdarowywana jest kwiatami, prezentami czy chociażby winem. Jeśli pojazd posiada pojemny bagażnik, wszystko to może bezpiecznie podróżować z Parą Młodą na salę bankietową.

Zwróć uwagę na porę roku, w której bierzesz ślub. Nie bez znaczenia jest również odległość do pokonania. Jeśli wybierzesz auto w stylu retro, może okazać się, że podróż bez klimatyzacji w upalny dzień oraz przy małej prędkości (stare samochody są wolne w porównaniu do ich współczesnych odpowiedników) będzie drogą przez mękę.

Warto również pamiętać o dekoracji samochodu, która ogranicza rozwijanie prędkości powyżej 40 – ­60 km/h. Jeśli chodzi o samochody z poprzedniej epoki, pomyśl o jeszcze jednej ważnej kwestii. Pomimo, iż są to samochody zadbane oraz przygotowane pod wynajem na takie właśnie okazje to może się zdarzyć, że akurat tego dnia trafi się awaria. Dopytaj wynajmującego, czy dysponuje jakimś rozwiązaniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, np. autem zastępczym. Unikniesz dzięki temu stresującej sytuacji w dniu uroczystości. Pamiętaj o komforcie Pani Młodej, której suknia i fryzura zasługują na odpowiednie traktowanie tego dnia. Wybierając samochód typu kabriolet, fryzura i welon nie przetrwają przejazdu przy większych prędkościach.

Podsumowując. Jeśli zdecydujesz się na konkretny środek transportu na ślub, pamiętaj o:

 • kwestiach praktycznych,
 • aspekcie finansowym,
 • komforcie podróżujących – zwłaszcza Panny Młodej, która w swojej sukni powinna wygodnie wsiąść i wysiąść z pojazdu.

Ostateczny wybór jest zatem połączeniem Twoich marzeń, koncepcji, zasobności portfela, dostępności oraz dobrej prezencji Twojej osoby na pokładzie pojazdu 🙂
Dekoracja samochodu na ślub - poradnik

Dekoracja samochodu

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne ozdobienie auta, możesz wykorzystać zestawy gotowych przybrań. Drugie rozwiązanie to zlecenie zadania kwiaciarni lub firmie dekorującej. Do dobrych praktyk dekoratorskich zaliczyć można spójność kolorystyczną. Często, po wybraniu koloru przewodniego i rodzaj kwiatów do udekorowania sali, bukietu Panny Młodej oraz kościoła, stosuje się podobny zestaw do przyozdobienia samochodu. Dekoracja tworzy wówczas spójną całość. Pamiętaj, że nawet najlepiej przytwierdzone ozdoby oraz kwiaty nie utrzymają się przy większej prędkości. Nie przesadzaj z ich ilością.

Nie woskuj samochodu! Dekoracja będzie bardzo słabo przylegać do karoserii. Lub w ogóle odpadnie po przejechaniu kilku metrów. Umyj, ale nie woskuj.
W przypadku samochodów z wypożyczali wystarczy, że wskażesz kierowcy godzinę, na którą ma się pojawić w kwiaciarni/ firmie dekorującej w dniu ślubu, a samochód zostanie udekorowany.

Ozdabiając samochód, możesz zastosować również elementy humorystyczne, np. tablice rejestracyjne z napisem „koniec wolności”. To jest Twój wyjątkowy dzień. Zaszalej 🙂
Samochód na ślub - poradnik

Dekoracja sali weselnej

O dekoracji sali bankietowej można pomyśleć już na etapie jej wyboru. Jeśli wybrałaś salę w konkretnym stylu, to jej dekoracja powinna być spójna z charakterem lokalu. Co więcej, wybrany kolor przewodni innych elementów dekoracji – zaproszeń i dodatków – a także rodzaj wybranych kwiatów powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie przy wystroju wnętrz. Ponadto, sale bankietowe dysponują nierzadko własnymi ozdobami. Podczas spotkania z właścicielem obiektu zapytaj o taką możliwość. Jeśli standardowy wystrój sali nie przypadł Ci do gustu, wynajmij firmę dekorującą. Właściciel lokalu z pewnością poleci Ci firmę, która wcześniej dekorowała ich sale. Być może ów dekorator posiada już w swoich zasobach elementy przygotowane pod konkretny obiekt np. pokrowce na krzesła szyte pod wymiar.
Dekoracja sali weselnej - poradnik

Kierownik lokalu może również posiadać zdjęcia wnętrza udekorowanego przez różne firmy. Co więcej, może zaproponować Ci obejrzenie efektów pracy danego dekoratora “na żywo” – gdy obiekt jest gotowy, tuż przed innym weselem.

Jeśli sala nie wymaga szczególnej dekoracji, wystarczy, że zamówisz w kwiaciarni (lub u florysty) następujące elementy:

 • kwiaty na stół,
 • świece ozdobne,
 • serwetki (bądź inne wybrane przez Ciebie detale składające się na dekorację stołu i miejsca Pary Młodej).

Możesz skorzystać z kwiaciarni polecanej przez właściciela sali lub też złożyć zamówienie w dowolnie wybranej przez Ciebie punkcie. Bez względu na wybraną opcję, zorientuj się czy przygotowane dekoracje oraz kwiaty musisz osobiście odebrać i przetransportować na salę. Jeśli istnieje możliwość dowozu ze strony kwiaciarni i ustawienia w odpowiednich miejscach, zaoszczędzisz sporo czasu. A ten, tuż przed samym ślubem, jest na wagę złota.

Dekoracja sali na własną rękę

Jedną z tańszych opcji może być samodzielne dekorowanie sali. W szczególności, jeśli masz przyjaciół, znajomych, rodzinę, którzy chcą i mogą Ci pomóc w tym zakresie. Czasami nie trzeba wiele, aby wystrój lokalu był ciekawy i oryginalny. Wykorzystując wybraną kolorystykę oraz kwiaty możesz stworzyć naprawdę atrakcyjny widok.

Do udekorowania wnętrza użyj:

 • tkanin,
 • kwiatów (żywych, papierowych lub sztucznych),
 • balonów (coraz rzadziej stosowanych).

Mniej znaczy więcej – często wystarczy, że zadbasz o dekorację stołów oraz miejsca dla Pary Młodej”. Wnętrza sali „wykonają” resztę pracy.

Zadbaj o odpowiedni klimat i atmosferę. Do realizacji tego celu niezbędne będą świece, które stworzą odpowiedni nastrój po zapadnięciu zmroku. Zawsze zwróć uwagę na wielkość dekoracji ustawianej na stołach. Czy wazon, ze względu na swoją wysokość lub zawartość, nie utrudnia gościom widzenia współbiesiadników po przeciwnej stronie stołu? Czy ustawiona dekoracja będzie stabilna i “bezpieczna” podczas, gdy impreza za stołem wejdzie na wyższy poziom? Pomyśl o tym zawczasu.

Jak zaplanować wesele - poradnik

Podsumowanie

Wybierz pojazd do ślubu, którym zawsze chciałaś pojechać. Oprócz aspektów wizualnych, zwróć uwagę na cechy użytkowe samochodu. Dekorując salę bankietową, posiłkuj się wyspecjalizowaną firmą. Zaoszczędzisz sporo czasu. Jeśli udekorowanie obiektu bierzesz na siebie, poproś o pomoc rodzinę i znajomych. Inspiracji do wystroju sali szukaj na portalach internetowych i wśród fim dekoratorskich.

Plany są niczym, planowanie jest wszystkim

Zapoznaj się z kolejnymi częściami serii “Jak zaplanować wesele?” w zakładce Jak zaplanować wesele na temat organizowania uroczystości ślubu i wesela. Jeśli masz pytania, pisz śmiało 🙂