Jak zaplanować wesele – data, ceremonia, sala. Część pierwsza


Decyzja o organizacji ślubu oraz imprezy weselnej, poprzedzone niejednokrotnie oświadczynami, stanowi niewątpliwie ważne wydarzenie w Twoim życiu. Razem z drugą połówką, stajesz przed zadaniem, które aby zakończyło się sukcesem, musi zostać sprawnie zaplanowane. Logistycznie oraz organizacyjnie. To właśnie dzięki tej sprawnej organizacji uroczystość będzie wydarzeniem wolnym od kłótni czy nieporozumień. Co więcej, zapisze się wyłącznie wśród wspomnień, bliskim Waszym sercom… jeśli dobrze się przygotujesz.

Jak zaplanować wesele?

Punktem wyjściowym w skutecznej organizacji uroczystości weselnej jest rozmowa o Waszych:

 • wyobrażeniach,
 • preferencjach,
 • potrzebach,
 • możliwościach (głównie) finansowych.

Wymiana poglądów na temat organizacji wesela umożliwi przedstawienie Waszych osobistych pomysłów na oprawę i styl imprezy. Pozwoli również zaplanować ogólny szkic uroczystości oraz budżet. Co istotne, wcześniejsze, wspólne omówienie wielu kwestii związanych z weselem (np. liczby gości), da Wam ogólny zarys imprezy. Dzięki temu, unikniesz niepotrzebnych sporów z wybranką/wybrankiem Twego serca na etapie realizacji poszczególnych zadań. Dodatkowo, jeśli znasz plan działania, możesz w jednakowy sposób zaangażować się w organizację imprezy.

Wiele szczegółów dotyczących strony wizualnej imprezy weselnej jest z reguły domeną Pani Młodej. Nie od dziś panuje opinia, że kobiety lepiej od mężczyzn postrzegają kolory i odcienie (jeśli mi nie wierzysz, zobacz poniżej krótki filmik :))

Decyzja o wyborze następujących elementów należy (z reguły) do Pani Młodej:

 • wzór i kolor zaproszeń ślubnych,
 • winietki na stół oraz plansza z opisem rozmieszczenia gości przy stołach,
 • kolorystyka i przybranie sali weselnej,
 • przybranie w kościele – kwiaty, wstęgi,
 • dekoracja samochodu.

Aby organizacja ślubu i wesela nie była powodem koszmarów sennych, warto wcześniej zaplanować wiele działań. Później będziesz się już tylko cieszyć z efektów realizacji.

Harmonogram planowania ślubu oraz imprezy weselnej w okresie od 14 do 10 miesięcy przed ślubem.

1. Wybór daty uroczystości

– miesiące od kwietnia do października ( w szczególności od czerwca do września) są chętniej wybierane przez młode pary. Może to powodować wzrost ceny i mniejszą dostępność sali, orkiestry itp.

– w miesiącach od listopada do marca cena w lokalach może być niższa.

2. Rezerwacja sali bankietowej/lokalu

Na wybór sali powinna mieć wpływ Twoja osobista opinia. Chodzi przecież o to, żebyś była zadowolona 🙂 Czy jest to miejsce w którym miałaś już okazję się bywać? Zapoznaj się z opiniami rodziny, znajomych na temat lokalu. Dobierz salę na podstawie charakteru (stylu) wnętrz.

Jeśli wesele ma odbyć się w jakimś konkretnym klimacie, np. retro, nie wybieraj postmodernistycznej surowości.Kolejnym ważnym czynnikiem jest cena za osobę/parę.  Co w ramach konkretnej kwoty, oferuje (czytaj gwarantuje) właściciel lokalu? Np.:

 • liczbę i rodzaj ciepłych posiłków i /lub przekąsek na zimnej płycie,
 • tort,
 • ciasta i owoce – czy są w Twoim zakresie czy może wliczone w cenę?

Pamiętaj, że podczas spisywania umowy rezerwacji sali, właściciel często wymaga od podania orientacyjnej liczby gości. Potrzebuje również informacji, czy planujesz imprezę poprawinową. Dla właściciela lokalu określenie liczby gości jest niezbędne w celu oszacowania wysokość zaliczki, a także np. zaproponowania konkretnej sali, jeśli dysponuje kilkoma.

Planowanie wesela - poradnik

3. Rezerwacja orkiestry/dj

Przy wyborze orkiestry/dj najczęściej sugerujemy się ceną i dobrymi opiniami na temat zespołu np. od znajomych, rodziny. Zwrócić uwagę ilu członków liczy orkiestra, jaki repertuar proponuje, jakie zabawy integracyjne przeprowadza podczas wesela. Jeśli masz życzenie, aby na Twojej imprezie znalazły się konkretne konkursy, zapytaj o to przed podpisaniem umowy.

Być może zespół/dj ma też jakąś propozycję dla dzieci, które często są zabierane przez gości na poprawiny. Podpisując umowę wstępną, z reguły wymagana jest zaliczka. Poinformuj orkiestrę, czy wesele będzie z poprawinami (cena wówczas ulega zmianie). Określ miejsce imprezy. Muzycy mogą doliczyć opłatę za dojazd, jeśli wesele odbywa się w bardziej oddalonej lokalizacji. To samo dotyczy obiektów ze schodami, po których orkiestra lub dj wnoszą swój sprzęt.

Organizacja wesela

4. Rezerwacja terminu w kościele

Ustalając termin ślubu w kościele, zwróć uwagę na porę roku. W miesiącach jesienno- zimowych dzień jest jest krótszy. Uroczystość zaplanowana np. na godzinę 16 .00 może zakończyć się już po zmroku. Godzina ma wpływ na to, czy zależy nam np. na zdjęciach z gośćmi pod kościołem lub czy będziemy przyjmować życzenia od gości na sali.

Udając się do parafii w której odbędzie się uroczystość ślubna, bądź przygotowana na pytanie czy ślub będzie konkordatowy czy tylko kościelny. W przypadku tego pierwszego  zostaniecie poproszeni o przygotowanie niezbędnych dokumentów urzędowych o których dowiesz się podczas pierwszej wizyty u księdza. Uzyskasz również informację o terminach podania zapowiedzi przedślubnych w kościele i spowiedzi przed małżeńskiej. Przy okazji wizyty u księdza zapytaj o terminy nauk małżeńskich, jeśli planujesz je odbyć w parafii w której przeprowadzona będzie ceremonia ślubu.

Nauki małżeńskie mogą być realizowane w każdej innej parafii bez względu na miejsce odbywania uroczystości. Realizowane są w systemie cyklicznych spotkań lub w wersji skróconej podczas weekendów. W trakcie takiej wizyty otrzymasz również informację o dacie kolejnych spotkań u księdza. Do tego czasu gromadzisz dokumenty urzędowe. Zastanawiasz się nad wyborem świadków oraz odbywasz nauki przedmałżeńskie i wizyty w poradni rodzinnej.

Zapoznaj się z kolejnymi częściami serii “Jak zaplanować wesele?” w zakładce blog na temat organizowania uroczystości ślubu i wesela. Jeśli masz pytania, pisz śmiało 🙂