Zaproszenia ślubne i winietki. Planowanie wesela. Część IV


Zaproszenia ślubne oraz winietki, czyli czwarta odsłona poradnika Jak zaplanować wesele. Konkretne wskazówki na temat tego, jak wybrać i zorganizować zaproszenia oraz winietki na imprezę weselną. Zapraszam do lektury 🙂

Zaproszenia ślubne i winietki

Zaproszenia ślubne – na co zwrócić uwagę?

Zaproszenia ślubne to jeden z detali wizualnych ślubu, który zobaczy większość Gości. Swoim wyglądem powinny nawiązywać do stylu, w jakim zaplanowałeś imprezę. Powinny posiadać akcent będący nurtem przewodnim wesela – nawiązujący do wystroju sali weselnej. Dla przykładu. Jeśli wesele odbywa się w lokalu typu dworek, zaproszenia będą miały bardzo klasyczny wygląd.

Wybierając wielkość oraz formę zaproszenia, oprócz walorów czysto estetycznych, zwróć uwagę na to, co ma się na nich znaleźć. Wiele wzorów zaproszeń, ze względu na swoją wielkość, uniemożliwia umieszczenie wszystkich kluczowych informacji. Mówiąc w skrócie – wiadomość może się nie zmieścić w sposób czytelny dla Gościa. Są to m.in. wierszyki dotyczące prezentów, obdarowywania kwiatami oraz wpisy dotyczące potwierdzenia obecności. Wskaż na zaproszeniu numery kontaktowe osób (najczęściej numery komórkowe przyszłych Państwa Młodych), pod którymi zaproszone osoby potwierdzą swoją obecność na weselu. Numery powinny być poprzedzone wzmianką o konieczności potwierdzenia przybycia na uroczystość. Podaj również datę, do kiedy Goście powinni się zdeklarować. Termin ostateczny dla potwierdzenia obecności uzależniony jest z kolei od sali weselnej. Mówiąc ściślej – do kiedy musisz przekazać ostateczną liczbę gości. Z reguły dzieje się to na 3-4 tygodnie przed uroczystością.

Fotografia Seweryn Pietrucha

Gdzie zamówić zaproszenie na ślub?

Żyjemy w pięknych czasach, w których masz naprawdę dużo możliwości, jeśli chodzi o sposób zamówienia zaproszeń, jak i sam wybór wzoru:

 • Firma specjalizująca się w zaproszeniach
 • Zaproszenia możesz zamówić nie wychodząc z domu – korzystasz z firmy posiadającej swoją stronę internetową, np. Najlepsze zaproszenia lub wybierasz z ofert dostępnych na Allegro.

  Następnie ustalasz rodzaj zaproszeń oraz kopert. Jednocześnie przesyłasz listę Gości. Przesłane imiona i nazwiska (zazwyczaj odpowiednio odmienione) są nadrukowane na zaproszenia. Gotowe zaproszenia otrzymujesz pocztą. Przed złożeniem zamówienia, dopytaj o termin realizacji oraz koszty ewentualnego dodruku zaproszeń w przypadku zmiany liczby gości. Przeglądając ofertę, zapoznaj się również z cennikiem wykonania winietek, jeśli planujesz umieścić je na stołach. Dla zachowania spójności, dobrze jest wybrać taki wzór winietek, które wyglądem nawiązują do zaproszeń.

 • Sklep papierniczy
 • Gotowe zaproszenia z pozostawionym miejscem do wpisania imion i nazwisk Gości. Taka forma jest najprostsza, lecz raczej nie najtańszą. Ponadto jest coraz rzadziej spotykana.

 • Zaproszenia wykonane własnoręcznie
 • Tworząc zaproszenia samemu, posiadasz 100% wpływ na ich ostateczny wygląd. Opcja ta może się okazać najdroższa z uwagi na ceny materiałów papierniczych, koszty wydruku, przesyłek oraz gotowych ozdób. Po znalezieniu hurtowni lub źródła w Internecie, które posiadają ozdoby w niskiej cenie, taki scenariusz może być ciekawą alternatywą dla gotowych zaproszeń. Przy produkcji zaproszeń na własną rękę, zarezerwuj sobie więcej czasu. Wszystko po to, abyś nie stresował się w przypadku, gdy pojawią się “poślizgi” w przesyłkach z poszczególnymi elementami zaproszenia.

Fotograf Sieradz

Zapraszamy Gości

Zaproszenia gotowe. Czas zastanowić się nad sposobem zapraszania Gości. Tradycja nakazuje, aby zapraszanie rozpocząć od Rodziców Chrzestnych. Zaproś ich co najmniej 3 miesiące przed weselem. Hej! Życie pisze różne scenariusze i nie zawsze jest to przecież możliwe. Jeśli Chrzestni zamieszkują w bliskiej okolicy i jesteś z nimi w stałym kontakcie ich zaproszenie może odbyć nieco później. Zapraszanie możesz rozpocząć od rodziny. Następnie przechodzisz do znajomych, którzy mieszkają najdalej, a których zamierzasz odwiedzić osobiście. Generalnie nie ma przeszkód, aby zaproszenie wysłać pocztą. Jest jednak jeden element, o którym musisz pamiętać zapraszając Gości z bardziej odległych miejsc (np. tych mieszkających za granicą). Skontaktuj się z nimi telefonicznie lub przez Internet i zaproś przed wysłaniem papierowego zaproszenia.

Na zapraszanie najlepiej przeznacz sobie weekendy. Większość ludzi nie pracuje w tym czasie i dysponuje chwilą, aby się spotkać. Podczas osobistego zapraszania wielu Gości od razu potwierdzi Ci swoją obecność. Odznaczać ich od razu na liście gości weselnych. Ułatwi to formowanie ostatecznej liczby zadeklarowanych uczestników imprezy weselnej.

Winietki – konieczność czy dodatek?

Winietki nie są obowiązkowe na sali weselnej. Pomogą Ci jednak zaplanować usadzenie Gości w taki sposób, aby czuli się oni komfortowo podczas całej imprezy. Rozmieszczenie Gości może zająć sporo czasu. Nie należy zostawiać tej czynności na ostatnią chwilę. Winietki swoim wyglądem mogą nawiązywać do:

 • zaproszeń,
 • charakteru uroczystości,
 • wystroju wnętrza,
 • przyjętej kolorystyki w dekoracji weselnej.

Naturalnie, jeśli nie jesteś pewny co do sympatii i antypatii panujących w rodzinie, pomyśl dwa razy czy usadzić Gości w konkretnych miejscach wykorzystując do tego winietki. Zazwyczaj jednak znasz swoją rodzinę i znajomych na tyle dobrze, aby wiedzieć kto będzie się dobrze czuł i bawił w konkretnym towarzystwie podczas całego przyjęcia weselnego.

Kolejnym, dobrym pomysłem jest ustawienie przed wejściem do sali tablic/sztalug z karteczkami informującymi o rozmieszczeniu Gości. Na tablicach powinny znaleźć się również numery stołów. Takie rozwiązanie pozwoli uczestnikom imprezy w łatwy i szybki sposób znaleźć swoje miejsce przy stole. Wejście na salę bankietową jest z reguły na tyle szerokie, że umożliwia ustawić sztalugi po obu stronach drzwi. W ten sposób każdy ma szansę spojrzeć na informacje dotyczące rozmieszczenia Gości.

Winietki możesz zamówić w tej samej firmie, której zleciłeś wykonanie zaproszeń. Zawsze również możesz je wykonać we własnym zakresie. W drugim przypadku zaplanuj więcej czasu na realizację. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął produkcję winietek zaraz po terminie ostatecznego potwierdzenia obecności Gości. Z reguły jest to miesiąc przed weselem.

Fotografia Ślubna Seweryn Pietrucha

Dwa słowa podsumowania

Nie odwlekaj realizacji zaproszeń, jak i samego zapraszania, na ostatnią chwilę. Im bliżej dnia zero, tym więcej spraw na głowie i mniej czasu. Przemyśl dokładnie rozmieszczenie Gości, decydując się na winietki. Zadbaj o spójny design zaproszeń, winietek oraz numeracji stołów. I baw się dobrze na swoim weselu 🙂

Sprawdź cenne wskazówki na temat organizacji wesela w zakładce Jak zaplanować wesele Jeśli masz pytania, zapraszam do kontaktu mailowego 🙂